Ickworth Park 30.03.03 Sat 12/04/2003 18:50
Results created by OE2002 © Stephan Krämer 2002
WHITE
YELLOW
ORANGE
RED
L GREEN
GREEN
BLUE
BROWN
Organiser's Comments
Planner's Comments
Controller's Comments

Split Times   Splitsbrowser


   Pl Name                       Age Class Club                Time 



White  (2)     1.300 km  10 m   10 C       

    1 Kim Bailey                 W12       NONE               14:15 
    2 Sarah Wardle               W6        NOR                21:50 
   ----------------------------- Par Time -------------------------
 
TOP
Yellow  (13)   2.100 km  25 m   10 C       

    1 Ruth & James Taylor        M10 / W14 WYCOL              19:03 
    2 Conor Weed                 M10       SUFFOC             20:06 
    3 Richard McCormick          M14       NOR                20:22 
    4 William Louth +1           M10       WAOC               22:54 
    5 Henry Mole                 M6        NONE               23:10 
    6 Antigone Jeffock           W9        NONE               28:42 
    7 Evans Family                         NONE               32:27 
   ----------------------------- Par Time -------------------------
    8 Miller+6                             NONE               32:46 
    9 Kate Baxendale             W35       BAOC               36:53 
   10 Sam Dean                   W21       SUFFOC             36:57 
   11 Felix Wilkie               M8        NONE               39:01 
   12 Alex Powell Davies         M         NONE               42:00 
   13 Benjamin Scott             M7        WAOC               57:01 
 
TOP
Orange  (26)   3.100 km  35 m   11 C       

    1 Alex Grey                  M/Y7      NONE               28:46 
    2 Sophie Louth               W12       WAOC               30:12 
    3 Christopher Thomas         M18       NONE               30:51 
    4 Matthew Johnson            M14       SOS                32:42 
    5 Penny Gray                 W/Y9      NONE               34:17 
    6 Will & Sue Hooton          M/W       NONE               36:28 
    7 Joe & Simon Hooton         M         NONE               38:51 
    8 Sally Johnson              W35       SOS                41:12 
    9 Sue Lowther                W21       SUFFOC             42:25 
   10 Thomas Louth               M10       WAOC               42:28 
   11 Wickson family                       NONE               43:40 
   12 Piran Jeffcock             M12       NONE               43:41 
   13 Robert Powell Davies       M6        NONE               44:00 
   ----------------------------- Par Time -------------------------
   14 Corin Jeffcock             M14       NONE               44:43 
   15 Sylvia Jeffcock            W45       NONE               46:42 
   16 Jenny Dale                 Y7        NONE               49:12 
   17 Warrington                 M21       NONE               50:07 
   18 Jonathon Dale              Y5        NONE               51:05 
   19 James Park                 M10       SUFFOC             59:10 
   20 Michael Hampel-Clark + 2   W35/2/M6  SUFFOC           1:01:48 
   21 Harry Flack                M8        SUFFOC           1:06:12 
   21 Ella Price                 M5        SUFFOC           1:06:12 
   23 Adam Chalkley              M12       NOR              1:11:08 
   24 Maya Price                 W3        SUFFOC           1:15:46 
   25 Cahill + Ridout            M/W12     NOR              1:41:10 
   26 Wain Family                          NOR              1:50:01
 
TOP
Red  (6)       5.000 km  60 m   17 C       

    1 N Tomkins                  M35       NONE               37:36 
    2 Alan Alford                M45       SOS                42:35 
    3 Bob Cathmoir               M60       SOS                47:15 
    4 Gillian Powell Davies      W40       NONE               53:12 
   ----------------------------- Par Time -------------------------
    5 Eleanor Pippard            W40       WAOC             1:12:17 
    6 Isabella Todd              W10/Y5    NONE             1:17:24
 
TOP
Light Green  (22) 4.600 km  45 m   14 C       

    1 Anna Welch                 W35       NONE               43:09 
    2 Susan Mathews              W35       WAOC               44:36 
    3 Mike Petch                 M50       NONE               45:53 
    4 Rob Shuff                  M45       NONE               50:01 
    5 Mike Wilkie                M40       NONE               50:52 
    6 S Elias                    M50       NONE               52:41 
    7 Daniel/Leanne              W14/M14   NOR                54:00 
    8 Mark Powell Davies         M45       NONE               54:24 
    9 Emma Johnson               W16       SOS                54:34 
   10 Louise Catling             W35       NOR                55:25 
   11 Mark Jeffcock              M45       NONE               56:54 
   12 Gordon Smith               M45       NONE             1:03:03 
   13 Kiri Alford                W18       SOS              1:04:22 
   ----------------------------- Par Time -------------------------
   14 Chris Herbert              M45       NONE             1:04:50 
   15 Susan Campell              W35       WAOC             1:07:56 
   16 Stephen Goodswen           M16       NOR              1:09:24 
   17 S Woods                    W         WAOC             1:11:22 
   18 Nicola & Andrew Baneer     W14/M16   SOS              1:16:56 
   19 John Russell               M60       SOS              1:18:50 
   20 Julie Moore                W40       NOR              1:21:42 

      Alan Milton                M75       SOS                   mp 
      Pauline Stevens            W75       SOS                  dns
 
TOP
Green  (25)    5.400 km  55 m   15 C       

    1 Mark Chalkley              M14/Y9    NOR                43:34 
    2 Barry Pilgrim              M55       NOR                48:41 
    3 Vivienne Broughton         W40       SUFFOC             49:39 
    4 Graham Wardle              M50       NOR                50:04 
    5 Jo West                    W16       SOS                53:04 
    6 John Webb                  M65       SUFFOC             53:37 
    7 Clare Woods                W16       WAOC               56:10 
    8 Alison Gourd               W35       CROC               57:09 
    9 Richard Chalkley           M50       NOR                57:28 
   10 Martin Fulcher             M21       NOR                58:39 
   11 John Beadle                M55       WAOC               58:47 
   12 M Lowther                  M35       SUFFOC           1:01:10 
   13 Peter Wood                 M55       CROC             1:03:41 
   14 Chris Davies               M55       SUFFOC           1:05:03 
   ----------------------------- Par Time -------------------------
   15 Sue Speller                W40       WAOC             1:06:16 
   16 Maria Marshall             W50       WAOC             1:06:46 
   17 K. & S. Fulcher            M55/ W50  NOR              1:07:07 
   18 Kris Hampel                M35       SUFFOC           1:08:05 
   19 Clive Coles                M55       SUFFOC           1:11:25 
   20 Nancy Powell Davies        W50       SOS              1:19:37 
   21 Ken Frost                  M60       NOR              1:41:01 
   22 David Stuart & Family                NOR              2:00:31 

      Gillian Pilgrim            W60       NOR                   mp 
      Cath Pennington            W50       WAOC                  mp 
      Roger Stenson              M65       NOR                   mp
 
TOP
Blue  (28)     6.400 km  80 m   18 C       

    1 Graham Louth               M40       WAOC               47:43 
    2 Blanka Sengerova           W21       WAOC               49:42 
    3 Martin Rigby               M45       BAOC               52:24 
    4 Garry Moore                M55       NOR                53:51 
    5 D. Green                   M45       WAOC               54:43 
    6 Tony Wiskich               M21       NONE               54:56 
    7 Laurie Rudling             M50       NOR                56:04 
    8 Paul Price                 M40       NOR                56:18 
    9 Cooper Scotting            M35       NONE               57:36 
   10 Bob Blows                  M50       WAOC               58:08 
   11 Les Jarrald                M50       NOR                59:38 
   12 Lyn West                   W45       SOS                59:50 
   13 Perry Mole                 M35       SUFFOC           1:00:26 
   14 J C Gray                   M40       SUFFOC           1:00:43 
   15 Geraldine Russell          W55       SOS              1:01:39 
   16 Louise Walker              W35       SUFFOC           1:01:58 
   17 Charlie Middleton          M35       NOR              1:02:13 
   18 C Nicholson                M60       SMOC             1:02:16 
   19 Anne Elvidge               W40       SUFFOC           1:03:21 
   20 Nicola Gardner             W45       WAOC             1:03:28 
   21 Robert Mann                M55       SOS              1:04:48 
   22 Paul Fretter               M35       NONE             1:05:33 
   23 Caroline Louth             W40       WAOC             1:06:54 
   ----------------------------- Par Time -------------------------
   24 Bruce Marshall             M50       WAOC             1:14:26 
   25 Geoff Eagles               M50       NOR              1:17:24 
   26 Tom Elias                  M18       NOR              1:17:46 
   27 Terry Croft                M         NONE             1:26:49 
   28 M A Bone                   M50       NONE             1:28:22
 
TOP
Brown  (20)    8.100 km  85 m   29 C       

    1 Rob Campell                M35       WAOC               46:14 
    2 Bill Morgan                M50       NOR              1:03:24 
    3 Andrew Elliott             M21       SUFFOC           1:04:02 
    4 Simon Peck                 M45       SUFFOC           1:06:02 
    5 Rob Weed                   M35       SUFFOC           1:06:49 
    6 Johnathon Ellis            M21       LOG              1:07:46 
    7 Clive Baker                M45       NOR              1:09:18 
    8 Mark Collis                M21       DRONGO           1:09:54 
    9 Chris Hawkins              M35       HAVOC            1:12:25 
   10 Roger Horton               M55       WAOC             1:14:43 
   ----------------------------- Par Time -------------------------
   11 Peter Woods                M45       WAOC             1:19:00 
   12 Barry Parker               M50       NOR              1:19:47 
   13 Rob Breen                  M35       NONE             1:23:08 
   14 Mike Challis               M45       SOC              1:26:22 
   15 Helen Gardner              W18       WAOC             1:30:11 
   16 Simon Gardner              M16       WAOC             1:30:31 
   17 Rodney Freeburn            M65       NOR              1:35:41 
   18 Sandra Bower               W40       NONE             2:15:55 
   19 P Bower                    M45       RAFO             2:25:07 

      David West                 M18       SOS                  dnf
 
TOP

Organiser's Comments

First off, I want to thank The National Trust and those Suffoc members who gained the necessary permissions in order to gain authority to run the event.

One of the main tasks of the organiser is to ensure that there are enough people to make sure the event runs smoothly, so I would like to say a big thank you to those club members who agreed to help on the day. Being Mother's Day made the task of getting help even more difficult than usual, but the small band of helpers worked well and ensured that the day ran smoothly and without hitch. (The only worrying moment was when, about 15 minutes before registration opened, the deer warden came over and mentioned that there were a lot of red and white flags around the place that could worry the deer!! Fortunately, all we had to do was move the finish banner!)

It is definitely the case with running an orienteering event that 'many hands make light work.' The more helpers we have, the less time that is required of them and everyone can get a run without disrupting the event administration. So next time someone phones to ask for help, maybe consider giving an hour before or after your run.

Worthy of particular note are Simon Peck and June Webb (and June's granddaughter) for their excellent marshalling of the hundreds of cars that arrived on the day. Not only did we have a decent numbers of runners for the event, but also there were a huge number of visitors to Ickworth House who all needed to park.

Julian Dean - SUFFOC
TOP

Planner's Comments

When I initially looked at the Ickworth map, I thought how am I going to use the woods to the NW of the map. I really wanted to use it, as in the 6 years I have been in the area, I have never seen it used. So after a visit to the area (and armed with a map full of potential control sites marked) I started to plan. I toyed with the idea of a second finish but this was quickly discarded, as was a second start. (Both would have caused a headache for Julian the organiser).

The courses had taken shape and were going in an anti-clockwise direction. Then, whilst out tagging the control sites, as I was coming backup the hill toward the house, I thought they won't thank me for this uphill stretch at the end of the courses. Thus, whilst staring at the map in the car, there was a sudden flash of inspiration what if … So, after discussion with Colin (controller), the clockwise courses you all ran (and from all the comments I received) enjoyed were born. A nice warm up run then off into the woods where the thinking!? started.

I must thank Colin for his guidance and for keeping me on the right track. I must also say well done to Julian. He did a very good job for his first time as an organiser.

See you in the forest

Paul Lowe - SUFFOC
TOP

Controller's Comments

Ickworth presents a challenge to the planner - to keep the 'dead' distance between blocks of wood to a minimum, or at least to try to find some interest en route. The previous answers to the challenge have involved use of the southern blocks of wood - and very enjoyable they were. Paul, when trying to integrate Daisy Wood in the north with some other woodland, had a flash of inspiration to base the longer courses exclusively in this area.

Then, having started thinking anti-clockwise, a further leap of imagination saw the direction of courses reversed, to give the enthusiastic, fresh-legged runner a tiring run, just to dull his/her judgement when entering the wood.

The use of a high number of controls and thoughtful legs produced a good set of longer courses in a woodland with many helpful features, and acceptable runnability (at least at this time of year). Shorter courses that remained in Albana Woods used the perimeter path -

It was a real pleasure to visit the park for snowdrops, celandines, and daffodils, and for the variety of wildlife - hares, fallow and muntjac deer, regular woodpeckers.

In the week of the event, there was a frisson of concern about sheep being moved into the main park, thus restricting the use of permanently open gates. However, a useful discussion with the friendly Head Warden solved this one. Whoever coined the phrase 'The Silence of the Lambs' had not visited Ickworth on an early morning in March - the ewes and offspring were creating a noise level that could be expected in a nightclub (a disco bleat?).

Paul made my job easy - so thanks to him and the organising team for an excellent day.

Colin West - SOS
TOP