Sutton Common District Event Sun 28/11/2004 19:12
Results created by OE2002 © Stephan Krämer 2002
WHITE
YELLOW
ORANGE
L GREEN
GREEN
BLUE
BROWN
Organiser's Comments
Planner's Comments
Controller's Comments

Split Times   Splitsbrowser


   Pl Name                        Age Class Club     School               Time 



White  (3)     1.900 km  5 m   9 C         

    1 Bryn Wilkinson               M7       SUFFOC                       13:52 
    2 Henry Mole                   M10      SUFFOC   Stonham Aspal       18:06 
    3 Philip + Ruby Williams       W7       IND                          28:09
    ---------------------------------- PAR TIME ------------------------------
 
TOP
Yellow  (10)   2.500 km  10 m   10 C       

    1 Rimee                        W12      NOR      Wym College         30:20 
    2 Cameron Traill               M10      NOR      Wym College         30:40 
    3 Calum Urquhart               M11      NOR      Wym College         31:51 
    4 Emily Neep + Jess Nash       W12      NOR      Wym College         32:56 
    5 Ashley McLean                M11      NOR                          34:40 
    6 Lloyd Gilby                  M9       IND                          37:55 
    --------------------------- PAR TIME  45:30 ------------------------------
    7 William Hooton               M10      SUFFOC                       45:42 
    8 Isobel Farr + Mum            W5       IND                          49:01 
    9 Ben Harrington                        IND                          50:18 
   10 Emma Harrington                       IND                          50:58 
 
TOP
Orange  (14)   3.300 km  10 m   10 C       

    1 Stephen Cartwright           M45      SOS                          23:26 
    2 Oliver Calver                M21      IND                          32:56 
    3 James Taylor                 M12      NOR      Wym College         33:45 
    4 Niel Carter                  M21      IND                          35:01 
    5 Sally Wilkinson              W40      SUFFOC                       36:50 
    6 Lily Gilby                   W11      IND                          37:53 
    7 Sue and Joe Hooton           W40      SUFFOC                       42:18 
    ---------------------------------- PAR TIME ------------------------------
    8 Michael Park                 M12      SOS      Broke Hall          45:53 
    9 Chandler                     W35      IND                        1:01:22 
   10 Kate + Chris Harvey          W60      NOR                        1:02:21 
   11 Wickson + Small              W14      IND                        1:15:12 
   12 Chenery                      M35      IND                        1:29:11 
   13 Chenery                      W21      IND                        1:29:13 
   14 J Turner                     M21      IND                        1:51:53 
 
TOP
Lt Green  (14) 3.900 km  15 m   12 C       

    1 Mark Lowther                 M35      SUFFOC                       55:20 
    2 Sandra Stincic               W21      IND                          56:52 
    3 Yvonne McLean                W65      SUFFOC                     1:00:32 
    4 Neil Carter                  M30      IND                        1:03:36 
    5 Simon Chandler               M35      IND                        1:04:08 
    6 Wickson                      M?       IND                        1:14:23 
    7 Cameron                      W40      BAOC                       1:18:37 
    ------------------------- PAR TIME  1:23:00 ------------------------------
    8 Sarah Park                   W16      SOS      Copleston         1:24:21 
    9 Susan and Brian Savage       M60      NOR                        1:24:40 
   10 Judy Bailey                  W40      IND                        1:35:08 
   11 V Cone + Pat Bullent         W50      NOR                        1:38:01 
   12 Mike Gallagher               M50      IND                        2:49:14 

      James Park                   M14      SOS      Copleston              mp 
      Ellen Sanderson              W14      SOS                             mp 
 
TOP
Green  (24)    4.700 km  30 m   13 C       

    1 Stephen Cone                 M50      NOR                          55:16 
    2 Michael Presland             M50      LOC                          58:25 
    3 Louise Sime                  W21      NOR                        1:05:17 
    4 Leanne B + Ruth T            W14      NOR                        1:05:49 
    5 Alan Bedder                  M60      NOR                        1:07:15 
    6 Helen Bickle                 W21      WAOC                       1:08:48 
    7 D Ladkin                     M70      SOS                        1:10:13 
    8 Clarissa Napier              W65      NOR                        1:11:37 
    8 Barbara Fothergill           W45      HAVOC                      1:11:37 
   10 Ben Greenhaugh               M20      CUOC                       1:14:53 
   11 Maria Marshall               W50      WAOC                       1:19:30 
   12 Estella Ward                 W50      NOR                        1:23:40 
    --------------------------------- PAR TIME ------------------------------
   13 Rob Coulter                  M55      SUFFOC                     1:23:47 
   14 Pat Bedder                   W60      NOR                        1:24:18 
   15 Bill McLean                  M65      SUFFOC                     1:27:52 
   16 Alan Coddington              M70      NOR                        1:30:21 
   17 Jean Sinclair                W35      WAOC                       1:31:15 
   18 Chris Davies                 M55      SUFFOC                     1:38:44 
   19 Sue Vine                     W60      NOR                        1:39:41 
   20 Lucy Wickens + 2             W35      IND                        1:52:15 
   21 Millie                       W0       IND                        1:56:02 
   22 Peter Krug                   M40      IND                        2:13:36 

      Hazel Bickle                 W50      WAOC                           Rtd 
      Kevin Oliver                 M21      NOR                            Rtd 
 
TOP
Blue  (44)     6.900 km  35 m   18 C       

    1 Mike Bickle                  M55      WAOC                         58:57 
    2 John Ward                    M60      NOR                        1:00:58 
    3 Oliver Cooper                M21      SUFFOC                     1:01:48 
    4 Martin Hore                  M50      SUFFOC                     1:03:28 
    5 Paul Price                   M40      NOR                        1:03:33 
    6 Colin West                   M45      SOS                        1:06:10 
    7 Rosemary Dyer                W21      CUOC                       1:07:35 
    8 Edmund Ward                  M21      CUOC                       1:08:35 
    9 Chris Morley                 M60      WAOC                       1:11:18 
   10 Lindsey Freeman              W50      WAOC                       1:12:16 
   11 Julia Wotton                 W35      WAOC                       1:12:17 
   12 Paul Lowe                    M45      SUFFOC                     1:12:33 
   13 Bruce Marshall               M50      WAOC                       1:13:55 
   14 Louise Walker                W35      SUFFOC                     1:14:31 
   15 David Sanderson              M40      SOS                        1:17:09 
   16 Simon Hooton                 M45      SUFFOC                     1:17:23 
   17 Darren Lambert               M40      IND                        1:18:43 
   18 L Rudling                    M50      NOR                        1:19:12 
   19 Ehlen                        M40      BAOC                       1:19:28 
   20 Cameron                      M45      BAOC                       1:20:29 
   21 John Russell                 M60      SOS                        1:20:35 
   22 Hally Hardie                 M60      WAOC                       1:20:43 
   23 Steve Nobbs                  M45      NOR                        1:20:54 
   24 Kay Fowler                   W21      NOR                        1:22:02 
   25 Clive Wilkinson              M40      SUFFOC                     1:23:01 
   26 Steve Larkin                 M21      IND                        1:24:54 
   27 Mike Bone                    M55      IND                        1:25:41 
    -------------------------- PAR TIME 1:28:26------------------------------
   28 Lyn West                     W50      SOS                        1:30:16 
   29 Clive Coles                  M60      SUFFOC                     1:30:39 
   30 Chris Childs                 M55      IND                        1:32:07 
   31 Jeremy Riley                 M21      IND                        1:33:38 
   32 Jack Isbester                M70      SOS                        1:33:42 
   33 Rob Hammond                  M35      SOS                        1:35:00 
   34 Adrian Cole                  M40      IND                        1:35:28 
   35 Graham Ward                  M55      NOR                        1:35:34 
   36 John Harvey                  M65      NOR                        1:36:41 
   37 Geraldine Russell            W60      SOS                        1:37:38 
   38 Richard Punchard             M40      IND                        1:43:51 
   39 Robert Farthing              M50      SUFFOC                     1:54:41 
   40 Andrew Childs                M45      IND                        2:06:10 
   41 Steve Gray                   M45      IND                        2:15:00 
   42 Zaeem Cader                  M21      CUOC                       2:24:32 
   43 Nigel Wall                   M50      IND                        2:34:08 

      D Crerar                     M60      IND                            Rtd 
 
TOP
Brown  (12)    8.100 km  35 m   23 C       

    1 Tim Lenton                   M21      NOR                          50:09 
    2 Rolf Crook                   M21      WAOC                         57:59 
    3 Jon Coles                    M35      CROC                       1:03:55 
    4 D Goldsworthy                M21      NOR                        1:06:27 
    5 Steve Robertson              M50      SOS                        1:09:15 
    6 Paul Beckett                 M40      HAVOC                      1:11:58 
    7 K Robison                    M40      SOS                        1:14:46 
    8 Russ Ladkin                  M35      WAOC                       1:24:36 
    9 Peter Beale                  M35      WAOC                       1:28:17 
   10 Nick Thorpe                  M21      IND                        1:29:56 
    -------------------------- PAR TIME 1:30:00 ------------------------------
   11 Stephen Baldwin              M21      SUFFOC                     1:31:05 
   12 Rodney Freeburn              M65      NOR                        1:34:35 
 
TOP

Organiser's Comments

Suffoc is one of the smaller Orienteering clubs but we pride ourselves in being able to put on 4 quality events a year, but to do so we rely heavily on the support of our members for help. As organisers it was of great encouragement to us that all club members who turned up also helped by taking on at least one task, for which we thank them as it makes the organisers job so much easier and rewarding. The event went without any hitches and attracted 129 runners. Feedback on the day was most positive on both organisation and course planning. One area of weakness we need to resolve for the future is that we had no members with appropriate first aid certification attending the event.

A decision taken by the committee which proved expensive but we believe absolutely necessary was to hire a portable toilet for the event. If we are to attract and retain runners within orienteering the provision of adequate toilet facilities is no longer an issue we can avoid. The cost of doing so meant we had to increase the originally advertised adult entry fee by £1 to £5; still value for money.

Found: pair of Silva size 8 running shoes and mens black leather gloves. Please contact 01473 258430.

Goff Hill & Rob Coulter - SUFFOC
TOP

Planner's Comments

Listening to the pouring rain during the night before the event, I was dreading a wash-out, but the day started fine and even became sunny. It was good to see so many competitors arrive and give the courses a go.

Planning this event gave me and the mapper cum assistant planner Simon many pleasant days out wading through the heather finding features, debating and tagging control sites, and assembling controls. I did try to avoid the worst areas with a combination of deep heather and rabbit holes. The final set of courses was a considerable improvement on the first draft, and I hope you enjoyed them.

Looking at the results, there was one knoll on the Green course that was particularly challenging. Losing contact with the map in that area was bound to be expensive in time, as it's full of indistinct vegetation boundaries that make it hard to relocate.

There was one brown course runner who didn't feel stretched enough by the heather, completing over 600m of it at a pace of just over 4 minutes per km. He'd just about warmed up when he finished, so he took another map and went out for a run round the green as well!

Thanks go the organisers for their fine work that ensured the event happened and ran smoothly, and to Bert, our controller, for his assistance in getting together the set of courses, and who set out to check all the control sites at the crack of dawn, in the wet.

Anne Elvidge - SUFFOC
TOP

Controller's Comments

It is always a pleasure having an excuse to spend time on Sutton Common, which has to be SuffOCs best area, as well as being the closest to my house!. It was made more pleasurable this time thanks to Simons revised map, which now gives the navigator a better feel for the trees on the heath areas, where reading the various grades of tree density had been a problem before.

I always make a point of getting feedback form runners on the day, and Annes courses were exceptionally well received, which is a reflection of the time and effort I know went into them. You will be pleased to know that I ensured the goats (sheep?) were friendly to humans, although very inquisitive when I bravely approached them on our first meeting, I hope they start eating the heather soon!

When I planned on Sutton Common in Jan 99 my Brown Course was ‘destroyed' by Dave Rollins, who is now the GB Orienteering Team Manager, and has a mention in the Peel Adventure/ACE Race series article in Octobers Compass sport. Which is spooky as Tim Lenton who flew round Anne's Brown course also has an article in the same edition, recounting his recent success in the Hebridean Challenge 2004 multi sport race. Who will turn up to SuffOCs next event? – apart from all of you coming back of course!

Bert Park - SOS
TOP