Tunstall 2014 YBT Qualifier Wed 26/02/2014 21:00
Resultscreated by OE2003 © Stephan Krämer 2006
Organiser's Comments
Planner's Comments
Controller's Comments
This event has been uploaded to Routegadget V1 or Routegadget 2 so you can draw your routes for all to see
Split Times   Splitsbrowser   YBT Club Result (PDF) YBT Club Scorers (PDF)

                                                                                              YBT SCORES
Pl Name AgeClass Club School Time Men Women White (23) 2.2 km 5 m 10 C 1 Jack Hammond M10 SUFFOC Mellis 13:48 2 Oliver Prince M10 SOS St Andrews 14:21 3 Jamie Hartnut M10 SOS 14:33 4 Ben Partridge M10 SOS St Andrews 15:12 5 George Job M10 SUFFOC Barnardiston 15:40 6 Ben Clarke M10 SUFFOC Barnardiston 15:51 7 Bradley Cattermole M10 SOS St Andrews 16:04 8 Liam Pooley M10 SOS St Andrews 17:27 9 Ed Northfield M12 SOS Hedingham 18:28 10 Maisie Waller-Toyne W12 SOS Monkwick 20:12 11 Thomas Walker M10 SOS St Andrews 21:25 12 Suzanne + Harrison Strand Pair IND Kyson 21:27 13 Lewis Burn M10 SUFFOC Barnardiston 21:39 14 Alesha Lowe W10 SUFFOC Stow Middle 23:45 15 Amy Skeet + 2 W10 SOS St Andrews 24:04 16 Harper Steventon M10 IND 25:00 17 Noah Steventon M10 IND 25:47 18 Theo Steventon-Barnes M10 SUFFOC St Marys Woodbridg 26:04 19 Chloe Ecuyer W10 SUFFOC Barnardiston 26:22 20 Nazmin Khan + Friends Group IND 31:12 21 G Davenport Family IND 41:55 22 Evie Amos W10 SOS St Andrews 43:43 23 J Davenport Family IND 44:00 Yellow (33) 2.4 km 5 m 8 C 1 Ben Bayly M12 SUFFOC Barnardiston 14:51 100* 2 Jack Ecuyer M12 SUFFOC Barnardiston 16:54 99* 3 Tom Steed M12 SUFFOC Barnardiston 17:27 98* 4 Charlie Bayly M12 SUFFOC Barnardiston 17:34 97 5 Tommy Harrington M10 SOS St Andrews 19:38 96 6 Ben Styman-Heighton M10 SOS St Andrews 19:41 95 7 Daniel Hague M12 WAOC Morley Memorial 20:02 94* 8 Jasper Waller-Toyne M14 SOS TLA 20:16 93 9 Barney Steventon-Barnes M10 SUFFOC St Marys Woodbridg 20:29 92 10 Lucy Walker W10 SOS St Andrewsa 21:52 100* 11 Huckleberry Hempsall M14 NOR Norwich 22:34 91* 12 Tilly (Matilda) Salmon W12 SUFFOC Barnardiston 23:29 99* 13 James Price M12 NOR 23:30 90* 14 Valentin Ivanov M12 SOS Brentwood 23:52 89 15 Cerys Wrigley-Moss W14 SOS Hedingham 24:04 98+ 16 Shiv Patel M12 SOS Brentwood 24:31 88 17 Victoria Love W14 SOS Hedingham 25:02 97 18 Abi Duncan W14 SOS Hedingham 25:22 96 19 Issy (Isobel) Perry W12 SUFFOC Barnardiston 27:22 95 20 Robbie Wollerton M12 SOS Brentwood 27:47 87 21 Thomas Turner M10 SOS St Andrews 28:24 86 22 Joshua Buist M14 SOS Ramsey Academy 29:24 85 23 Lucas Wrigley-Moss M16 SOS Hedingham 30:14 24 Liz + Poppy Roberts W10 WAOC 35:18 94* 25 Lucas Drury M12 SOS Brentwood 35:41 84 26 Cameron Jarrald M12 IND 36:07 27 Zac Steventon-Barnes M12 SUFFOC 36:52 83 28 Harry Ferguson M12 SUFFOC Barnardiston 40:25 82 29 Kristina Kartociute W12 SOS Brentwood 52:24 93 Suzanne+Harrison Strand Pair IND mp Rosy Bird W10 SOS St Andrews mp nc Emma Gooden + 1 W14 SOS 2nd Run 20:41 nc Ben Partridge + Ed Northfield M12 SOS 2nd Run mp Orange (27) 2.9 km 5 m 9 C 1 John-Henry Love M16 SOS Hedingham 26:12 100* 2 Luke Davies + Sam Tate + Luke Group SUFFOC Farlingaye High 26:20 3 Sam Hague M12 WAOC Perse 32:49 99* 4 Oliver Smith M16 SOS Hedingham 35:38 98+ 5 Georgia Gower W14 SOS Ramsey Academy 37:02 100* 6 Ben Hammond M14 SUFFOC 37:43 97* 7 Jenny Frost W20 SUFFOC Farlingaye High 37:51 8 Emma Gooden W14 SOS Ramsey Academy 40:41 99* 9 Luke Cooper M14 SOS Brentwood 41:14 96 10 James Thistlewood M14 NOR Norwich 43:18 95* 11 Katja Ruda W12 NOR Norwich 45:11 98* 12 Edward Armes M12 IND Charsfield 46:17 13 Elliot Moore M14 SOS Brentwood 46:51 94 14 Laura Smith W16 SOS Hedingham 50:00 97 15 Joseph Powers M16 SOS Hedingham 53:50 93 16 Julie Price + David Cannell Pair NOR 55:40 17 Margaret Bonnett W65 SOS 1:01:58 18 Megan Moon W16 SUFFOC Farlingaye High 1:08:32 96 19 Emma Nagle + Sophie Downie Pair SUFFOC Farlingaye High 1:13:02 20 Annabel Northfield W16 SOS Hedingham 1:19:41 95 21 James Bleese M18 SUFFOC Farlingaye High 1:20:37 92 22 James Cromarty M14 SOS Brentwood 1:24:39 91 21 Ros+David Wilman Pair IND 1:29:04 Adele Span+ Emily Downie W14 SUFFOC Farlingaye High mp Louise Haning W16 SUFFOC Farlingaye High mp nc Nazmin Khan + Friends Group IND 2nd Run 1:20:14 nc Daniel Hague M12 WAOC 2nd Run 50:18 Light Green (23 4.2 km 15 m 13 C 1 Matthew Clarke M14 SUFFOC Barnardiston 34:07 100* 2 Andrew Stemp M18 WAOC 37:29 99* 3 Catherine Hemingway W16 WAOC 41:06 100* 4 Callum Turner M14 SOS Ramsey Academy 47:32 98+ 5 Kieran Betts M18 NOR Norwich 48:47 97* 6 Lucy Edwards W14 SOS 48:50 99* 7 Dominic Vinsen M16 NOR 49:38 96* 8 Thomas Lock M14 SOS Ramsey Academy 54:08 95 9 Kurt Bullock M35 IND 54:09 10 Lauren Ramsey W18 SUFFOC Farlingaye High 55:59 98* 11 Harry Hayward M18 SUFFOC Farlingaye High 59:28 94 12 Chloe Cracknell W14 SOS Hedingham 1:00:02 97 13 A Griew D Howard M16 SUFFOC Farlingaye High 1:03:45 14 Pam Hemingway W50 WAOC 1:05:40 15 Aaron Thurlow + Scott Jackson Pair SUFFOC Farlingaye High 1:07:35 16 Oliver Hague M16 WAOC Cambridge 1:09:53 93* 17 Alistair+Andrew Guite M18 SUFFOC Farlingaye High 1:11:12 18 Catherine Mole W16 SOS Debenham High 1:14:08 96 19 Ben Wykes M18 SUFFOC Farlingaye High 1:24:35 92 20 Charlie Bixby M18 SUFFOC Farlingaye High 1:27:32 91 21 Stephanie Ware W16 SOS Philip Morant 1:48:33 95 Ed Spurgeon + Jake Gooderhorn M18 SUFFOC Farlingaye High mp Luke Tomlinson M18 SUFFOC Farlingaye High mp Short Green (15 3.9 km 15 m 14 C 1 Jenny Collyer W65 SOS 48:30 2 John Rushmer M65 NOR 58:24 3 John Webb M75 SUFFOC 1:03:04 4 Hazel Bickle W60 WAOC 1:06:46 5 Jack Isbester M80 SOS 1:09:18 6 Christopher Davies M65 SUFFOC 1:11:15 7 Colin Curtis M80 WAOC 1:15:19 8 Margaret Murphy W65 DEE 1:17:18 9 Susanne+Clive Gristwood Pair NOR 1:23:12 10 Bill McLean M75 SUFFOC 1:31:21 11 Sue Vine W70 NOR 1:32:00 12 June Webb W80 SUFFOC 1:33:45 13 Yvonne McLean W75 SUFFOC 1:39:36 14 Alan Coddington M80 NOR 1:51:24 nc Ella Gilbert W16 NOR 2nd Run mp Green (45) 4.6 km 15 m 15 C 1 Glen Richardson M35 NOR 27:36 2 Bryn Wilkinson M18 SUFFOC 29:09 100* 3 Tom Hemingway M18 WAOC 32:02 99* 4 Ben Crane M18 NOR Norwich 33:59 98* 5 Ella Gilbert W16 NOR 36:24 100* 6 Tim Harrison M16 SUFFOC 36:59 97* 7 Roderick Mansel M18 SUFFOC County Upper 38:54 96 8 Daisy Partridge W14 SOS Hedingham 39:05 99* 9 Iain Stemp M45 WAOC 39:19 10 Louise Walker W45 SUFFOC 42:17 11 Matt Jefford M18 NOR Norwich 42:18 95* 12 Stephen Nobbs M55 NOR 42:33 13 Rhiannon Ware W18 SOS CCHS 42:35 98+ 14 David Vinsen M50 NOR 43:22 15 Nicholas Harrison M18 SOS Farlingaye High 43:32 94 16 John Collyer M65 SOS 43:50 17 Josh Partridge M16 SOS Hedingham 46:52 93 18 David Skinner M65 SOS 48:08 19 Adam Waller-Toyne M45 SOS 48:57 20 David Ball M70 NOR 49:20 21 Chris Morley M70 WAOC 50:39 22 Helen Hague W45 WAOC 52:03 23 Andrew Childs M55 SOS 54:46 24 Rodney Freeburn M75 NOR 55:29 25 Les Jarrald M65 NOR 56:34 26 Denis Murphy M65 DEE 58:16 27 Lindsey Freeman W60 LOG 59:51 28 Barbara Fothergill W55 HAVOC 1:00:51 29 Anthony Biggs M65 HAVOC 1:01:28 30 Colin Butler M65 SUFFOC 1:03:39 31 Frederick Smith M50 GO 1:03:49 32 Alexander Ware M21 SOS 1:04:09 33 Hally Hardie M70 WAOC 1:05:18 34 John Harvey M75 NOR 1:06:15 35 Geoff Eagles M60 NOR 1:06:54 36 Peter Gay M70 SUFFOC 1:07:21 37 John Harris M65 WAOC 1:10:39 38 Chris Gay W60 SUFFOC 1:16:09 39 Leslie Childs M60 SOS 1:16:20 40 Paul Garton M60 NOR 1:17:51 41 I Richardson H Hilks+K Heron Group IND 1:18:35 42 Nicholas +Gloria Perry Pair SUFFOC 1:19:43 43 Graham Ward M65 NOR 1:20:32 44 Margaret Moody W50 SUFFOC 1:35:09 45 Zachary Ward M18 SUFFOC Farlingaye High 3:00:46 92 Blue (23) Void 7.8 km 30 m 27 C 1 Ian Hargreaves M35 KERNO 54:22 2 Will Harrison M50 SUFFOC 1:03:57 3 Perry Mole M45 SOS 1:10:21 4 Martin Hore M60 SUFFOC 1:10:23 5 Michael Bickle M65 WAOC 1:10:55 6 Philip Hague M45 WAOC 1:11:06 7 William Morgan M65 NOR 1:11:32 8 Ian Shephard M60 NOR 1:13:33 9 Paul Price M50 NOR 1:13:44 10 Stephen Searle M60 NOR 1:20:09 11 Philip Halford M60 SUFFOC 1:20:36 12 Rod Mansel M55 SUFFOC 1:22:13 13 Simon Hooton M55 SUFFOC 1:26:29 14 Rob Weed M45 SUFFOC 1:27:38 15 Nicholas Pugh M60 SOS 1:28:38 16 Simon Peck M55 SUFFOC 1:29:39 17 Darren Lambert M45 IND 1:35:52 18 Helen Bickle W21 WAOC 1:39:23 19 Sarah Mansel W45 SUFFOC 1:40:26 20 Maurice Hemingway M55 WAOC 1:41:38 21 Lyn West W60 SOS 1:43:31 22 Dale Bennett M50 HAVOC 1:58:40 Ian Smith M55 WAOC mp Brown (13) Voi 9.7 km 30 m 29 C 1 Paul Beckett M50 HAVOC 1:17:02 2 Andrew Elliott M40 SUFFOC 1:23:32 3 Jonathan Gilbert M55 NOR 1:24:52 4 Alun Roberts M55 WAOC 1:26:25 5 Sebastian Pugh M21 SOS 1:30:17 6 Neil Carter M35 SUFFOC 1:30:20 7 Duncan Harrison M40 SOS 1:33:57 8 Bert Park M45 IND 1:34:52 9 Colin West M55 SOS 1:36:26 10 Helen Lloyd W55 NOR 1:51:45 11 Tracey Apperley W45 SOS 1:54:18 12 John Clarke M45 SUFFOC 2:02:02 13 Simon Brockineton W40 WAOC 2:17:33

Organiser's Comments

Thank you to everyone for making today such a pleasure to organise.  Thank you particularly to all the SUFFOC members that helped – it was a good team effort.  Life was also made easier before the day by living with the planner – I can recommend it for lessening the need for emails, however you do have to be prepared to discuss the event at any time of the day or night!

We had a good number of new orienteers and they were made to feel very welcome.  Several mentioned how much they had enjoyed the experience and looked forward to coming again.  Several people also mentioned how nice it was to see so many youngsters out running.  It was a pleasure for the club to host the YBT Qualifier and see the future of orienteering out in the forest.

Sally Wilkinson - SUFFOC
TOP

Planner's Comments

I hope you all enjoyed the courses as much as I did planning them.  I wanted to create some different challenges to those usually encountered in block forests in East Anglia.  I also wanted to include butterfly loops as these are not often seen outside the national competitions.  I also had to avoid various areas of out of bounds.  This meant that there were few long legs as this inevitably would lead to path running.  Thanks to Richard for his controlling of the event.  I enjoyed working with him to create the courses that you all ran.  Also thanks to Sally for her efficient organising of the event.

Clive Wilkinson - SUFFOC
TOP

Controller's Comments

What a delight to be able to control an event near home on such a nice area with a good map. Everything seemed to go smoothly on the day, thanks to the good organisation of Sally and her team of workers. Clive put a lot of thought into the courses and I think this was reflected in the final product. Yes its was tough and hard for some. Sometimes it is good to be reminded that Orienteering is an adventure sport. The planning took good account of the guide lines for the courses and, going by the winning times, I think we got it about right. To be honest it is hard to judge in the planning stage as a lot was going to depend on who turned up to run. From the comments at the end everybody enjoyed their run. And thanks to you all that came along to Tunstall South West.

Richard Bonnett - SOS
TOP