Results for SUFFOC Tunstall Forest SW - 25-Feb-2018

...return to index

Course Results

Brown

Results

10.07km 50m

Pos Name Club Age Class Time Behind School Name School Year Excl Excess
1st Tim Harrison SUFFOC M20 61:39        
2nd Matthew Clarke SUFFOC M18 71:08 +9:29      
3rd Robin Hooton NOR M40 83:36 +21:57      
4th Neil Rosewell SUFFOC M40 84:44 +23:05      
5th Daniel Cowley NOR M35 84:59 +23:20      
6th Roderick Mansel SUFFOC M21 88:22 +26:43      
7th Bert Park SUFFOC M50 89:54 +28:15      
Brown standard time 92:29
8th Rini Hoogkamer NOR M55 92:34 +30:55      
9th Callum Turner SOS M18 97:04 +35:25      
10th John Clarke SUFFOC M50 109:56 +48:17      
11th Neil Carter SUFFOC M40 111:27 +49:48     0:20
12th Helen Lloyd NOR W55 114:18 +52:39      
13th Charles Hill IND M50 123:19 +61:40      

Blue

Results

7.52km 45m

Pos Name Club Age Class Time Behind School Name School Year Excl Excess
1st Thomas Bartram NOR M18 58:10        
2nd Stephen Borrill WAOC M45 60:53 +2:43      
3rd Andrew Henderson WAOC M50 62:05 +3:55      
4th Will Harrison SUFFOC M55 62:26 +4:16      
5th Chris Panton SUFFOC M40 65:49 +7:39      
6th David Tallentire IND M21 66:22 +8:12      
7th Rob Last SYO M55 69:37 +11:27      
8th Lizzie Rosewell SUFFOC W35 72:01 +13:51      
9th Andrew Elliott SUFFOC M45 72:38 +14:28      
10th Ben Hammond SUFFOC M18 72:52 +14:42      
11th Philip Bartram NOR M45 73:42 +15:32      
12th Ian Shephard NOR M65 76:49 +18:39      
13th Colin West SOS M60 80:08 +21:58      
14th David Vinsen NOR M55 80:10 +22:00      
15th Philip Halford SUFFOC M60 80:17 +22:07      
16th David Lumby SOS M55 80:18 +22:08      
17th David Chandler OD M21 81:25 +23:15      
18th Rod Mansel SUFFOC M55 81:47 +23:37      
19th Nicholas Pugh SOS M65 82:15 +24:05      
Blue standard time 87:15
20th Thomas Sherwen IND   106:39 +48:29     1:47

Green

Results

4.99km 35m

Pos Name Club Age Class Time Behind School Name School Year
1st Barney Steventon-Barnes SUFFOC M14 41:07   Farlingaye 8
2nd Richard Bonnett BAOC M60 45:03 +3:56    
3rd William Bartram NOR M14 45:54 +4:47    
4th Louise Walker SUFFOC W50 46:11 +5:04    
5th Martin Walker SOS M45 48:04 +6:57    
6th Paul Price NOR M55 49:34 +8:27    
7th Dorien James SMOC M55 52:27 +11:20    
8th Jeffrey Patteson SOS M40 52:49 +11:42    
9th Sarah Mansel SUFFOC W50 53:11 +12:04    
10th Sarah + Nick Barker IND   53:14 +12:07    
11th Jack Hammond SUFFOC M16 53:34 +12:27 Hartismere 10
12th Stephen Nobbs NOR M60 55:48 +14:41    
13th Stephen Searle NOR M65 55:56 +14:49    
14th Simon Hooton SUFFOC M60 55:59 +14:52    
15th Robin Weed SUFFOC M50 57:27 +16:20    
16th Simon Bowie-Britton SOS M45 58:33 +17:26    
17th Camilla Darwin WAOC W45 60:20 +19:13    
18th Geoff Pye SOS M60 61:52 +20:45    
Green standard time 61:52
19th Chris Childs SOS M70 62:25 +21:18    
20th Peter Cheetham RAFO M60 65:27 +24:20    
21st Jean-Pierre Carraud SOS M45 65:33 +24:26    
22nd Charlotte Cheetham RAFO W55 66:51 +25:44    
23rd Lyn West SOS W60 67:18 +26:11    
24th Susan Waller-Toyne SOS W50 67:46 +26:39    
25th Laurie Rudling NOR M65 69:03 +27:56    
26th Julia Baldwin SUFFOC W45 69:21 +28:14    
27th Frederick Smith GO M55 70:01 +28:54    
28th Sarah Hill + Jane Rufford IND   71:27 +30:20    
29th Rodney Freeburn NOR M80 80:45 +39:38    
30th Barbara Beckett HAVOC W60 85:26 +44:19    
31st Mike Sherwen IND M65 95:46 +54:39    
32nd Chris Gay SUFFOC W65 97:28 +56:21    
33rd Claire Clarke SUFFOC W50 103:50 +62:43    
34th Margaret Moody SUFFOC W50 106:39 +65:32    
m17 Andy Gass IND M70 79:26      

Short Green

Results

3.64km 10m

Pos Name Club Age Class Time Behind School Name School Year
1st Jeremy Steventon-Barnes SUFFOC M45 44:31      
2nd John Russell SOS M75 57:26 +12:55    
3rd Ros James SMOC W55 58:23 +13:52    
4th Katharine Bartram NOR W45 60:12 +15:41    
5th John Webb SUFFOC M80 63:30 +18:59    
6th John Harvey NOR M80 66:44 +22:13    
Short Green standard time 66:47
7th Geraldine Russell SOS W70 70:55 +26:24    
8th Eleanor + Val Sherwen IND   79:48 +35:17    
9th Julie Price NOR W55 88:18 +43:47    
10th Kevin + Meloney Dale IND   119:08 +74:37    
11th Alan Coddington NOR M80 121:43 +77:12    
12th Sue Vine NOR W75 124:48 +80:17    

Light Green

Results

3.96km 20m

Pos Name Club Age Class Time Behind School Name School Year
1st Oliver Prince SOS M12 43:21   Hedingham 7
2nd Lucy Walker SOS W16 51:03 +7:42 CCHSG 9
3rd Theo Steventon-Barnes SUFFOC M12 57:12 +13:51 St Marys Woodbridge 6
4th Maisie Waller-Toyne SOS W16 58:37 +15:16 TLA 10
5th Richard Hammond SUFFOC M55 58:42 +15:21    
6th Ben Clarke SUFFOC M14 62:29 +19:08 Barnardiston 8
Light Green standard time 65:02
7th Emma Bowie-Britton SOS W16 72:13 +28:52 Brentwood 10
8th Aileen + Colin Butler SUFFOC W70 96:53 +53:32    
9th Charlie + Helen Myerscough IND   100:14 +56:53    
10th Steven + Christine Sim IND   125:50 +82:29    

Orange

Results

2.79km 10m

Pos Name Club Age Class Time Behind School Name School Year
1st Matthew Wadey IND M16 28:54   KEGS 10
2nd Hebe Darwin WAOC W12 36:13 +7:19 Perse Prep 5
3rd Robert Farthing + Mark Hart SUFFOC M65 36:51 +7:57    
4th Stanley Eden NOR M12 36:53 +7:59    
5th Tom Davenport +1 IND M8 38:13 +9:19    
6th Kate Bowie-Britton SOS W14 38:22 +9:28 Brentwood 9
7th Jack Davenport +1 IND M10 42:12 +13:18    
Orange standard time 43:21
n/c Mark + Ella Newman IND   44:25      
8th Jane Patteson SOS W40 46:57 +18:03    
9th Alesha Lowe SUFFOC W14 50:49 +21:55 Stowmarket High 9
n/c Emma + Charlie Newman IND   51:57      
10th Deborah + Robin Golding IND   56:58 +28:04    

Yellow

Results

2.15km 10m

Pos Name Club Age Class Time Behind School Name School Year
1st Sebastian Gurteen SUFFOC M12 14:57   Barnardiston 8
2nd Thomas Walker SOS M12 15:28 +0:31 St Andrews 6
3rd Alice Hopewell-Plant SUFFOC W12 16:03 +1:06 Barnardiston 6
n/c Olivia Radcliffe +1 IND W10 19:10      
4th Morgan Plant SUFFOC M14 19:14 +4:17 Barnardiston 9
5th Noah + Darren Lambert IND   19:42 +4:45    
6th Amelie Patteson SOS W12 20:23 +5:26 St Andrews 6
7th Janie Horton SOS W12 23:08 +8:11 Brentwood 8
Yellow standard time 23:08
8th Jemima Borrill WAOC W14 25:09 +10:12 Stephen Perse Senior 8
9th Newman Family IND   26:07 +11:10    
10th Alexander Darwin WAOC M10 34:35 +19:38 Perse Prep  
11th= Toby Hill IND M10 39:17 +24:20    
11th= Jemima Hill + Elouise Rufford IND   39:17 +24:20    
13th June Webb SUFFOC W80 39:19 +24:22    
14th Marcus Richardson + 1 NOR M6 50:28 +35:31    

White

Results

1.79km 10m

Pos Name Club Age Class Time Behind School Name School Year
1st Abigail Prince SOS W10 10:32   St Andrews 4
2nd Lottie Plant SUFFOC W12 11:53 +1:21 Barnardiston 6
3rd Olivia Radcliffe + 1 IND W10 14:42 +4:10    
4th Jake Horton SOS M12 14:59 +4:27 Brentwood 6
5th Isaac + Emma Rosewell SUFFOC M7 22:02 +11:30    
6th James Clarke +1 SUFFOC M10 23:00 +12:28 Barnardiston 3
7th Archie Gurteen +1 SUFFOC M10 23:23 +12:51 Barnardiston 3
White standard time 23:23