Results for Daisy's Wood 2019 - 01 Dec 2019

...return to index

Course Results

Brown

Results

9km 80m

Pos Name Club Age Class Time Behind School Name School Year
1st Lorant Farkas WAOC M45 72:29      
2nd Douglas McTurk SOS M21 75:38 +3:09    
3rd Ben Bethell NOR M40 81:20 +8:51    
4th Guy Lidbury HAVOC M50 82:55 +10:26    
5th Clive Wilkinson SUFFOC M55 83:51 +11:22    
6th Jonathan Gilbert NOR M60 83:52 +11:23    
7th Paul Beckett HAVOC M55 84:55 +12:26    
8th Andrew Elliott SUFFOC M45 95:56 +23:27    
9th Michael Chopping RAFO M60 100:37 +28:08    
10th Adam Willis SUFFOC M21 104:53 +32:24    
Brown standard time 108:44
11th Helen Lloyd NOR W60 117:33 +45:04    
  Charles Hill IND M50 m2-3 rtd      

Blue

Results

6.4km 50m

Pos Name Club Age Class Time Behind School Name School Year
1st Daniel Goldsworthy NOR M45 49:57      
2nd Duncan Harrison SOS M45 50:48 +0:51    
3rd Darren Cook SOS M45 51:28 +1:31    
4th Michael Muggeridge HAVOC M55 53:05 +3:08    
5th Will Harrison SUFFOC M55 53:08 +3:11    
6th Callum Turner SOS M20 55:53 +5:56    
7th Rini Hoogkamer NOR M60 57:43 +7:46    
8th Peter Woods WAOC M60 58:31 +8:34    
9th Tomas Sherwen LOK M21 60:57 +11:00    
10th Roger Gooding SOS M45 61:49 +11:52    
11th Chris Penny AIRE M55 63:26 +13:29    
12th Nick Barker IND M55 66:31 +16:34    
13th Roger Parker NOR M60 67:35 +17:38    
14th Steven Partridge SOS M50 69:15 +19:18    
15th Martin Walker SOS M45 70:06 +20:09    
16th David Vinsen NOR M55 70:44 +20:47    
17th Philip Halford SUFFOC M0 72:39 +22:42    
Blue standard time 74:56
18th William Hooton SUFFOC M21 75:48 +25:51    
19th Garry Parmenter HAVOC M70 77:09 +27:12    
20th Lizzie Rosewell SUFFOC W35 81:31 +31:34    
21st Dale Bennett HAVOC M55 85:20 +35:23    
22nd Simon Hooton SUFFOC M60 87:18 +37:21    
23rd Mary Narey IND W50 89:00 +39:03    
24th Jean-Pierre Carraud SOS M50 89:36 +39:39    
25th Phil Davies IND M50 95:13 +45:16    
26th Mark Nixon NOR M50 128:59 +79:02    

Green

Results

4.6km 45m

Pos Name Club Age Class Time Behind School Name School Year
1st Oliver Prince SOS M14 35:33   Hedingham  
2nd Neil Rosewell SUFFOC M40 39:36 +4:03    
3rd Edwin Banks SOS M65 44:52 +9:19    
4th Ben Clarke SUFFOC M14 45:03 +9:30    
5th Stuart Hatfield WAOC M35 48:10 +12:37    
6th Helen Hague WAOC W50 50:55 +15:22    
7th John Clarke SUFFOC M50 53:05 +17:32    
8th Derry Kelleher NOR M70 53:25 +17:52    
9th Sue Woods WAOC W60 54:08 +18:35    
10th Sally Wilkinson SUFFOC W55 55:42 +20:09    
11th John Collyer SOS M70 55:56 +20:23    
12th Louise Walker SUFFOC W50 56:26 +20:53    
13th Stephen Searle NOR M65 56:36 +21:03    
14th Colin Jackson HAVOC M60 57:34 +22:01    
15th Sue Hartley WAOC W60 58:11 +22:38    
16th Sarah Mansel SUFFOC W50 58:46 +23:13    
17th Philip Hague WAOC M50 60:00 +24:27    
18th Jeffrey Patteson SOS M40 61:32 +25:59    
19th Kim Eden NOR W60 63:09 +27:36    
20th Lucy Walker SOS W16 66:17 +30:44 CCHSG 11
21st Frederick Smith GO M55 66:30 +30:57    
Green standard time 66:30
22nd Simon Bowie-Britton SOS M45 68:38 +33:05    
23rd Ray Kingdom SO M60 71:57 +36:24    
24th Christine Hough IND W35 72:26 +36:53    
25th Peter Lund WAOC M60 73:46 +38:13    
26th Colin Butler SUFFOC M70 74:06 +38:33    
27th Eleanor Sherwen IND W21 74:20 +38:47    
28th James Kingdom SO M18 76:21 +40:48    
29th Chris Childs SOS M70 77:41 +42:08    
30th Rachel Barford SOS W55 79:02 +43:29    
31st Matthew Bethell NOR M14 79:49 +44:16    
32nd Mike Sherwen IND M65 80:06 +44:33    
33rd Barbara Beckett HAVOC W60 80:41 +45:08    
34th Jackie Sibthorp SOS W50 83:41 +48:08    
35th Gavin Belsham IND M35 87:50 +52:17    
36th Julia Baldwin SUFFOC W45 88:07 +52:34    
37th Jonny Rankin IND M35 92:39 +57:06    
38th James Melville-Claxton IND M35 92:44 +57:11    
39th Mike Hough IND M45 101:39 +66:06    
40th Julie Laver SOS W55 109:09 +73:36    
  Chris Gay SUFFOC W65 rtd      

Short Green

Results

3.3km 25m

Pos Name Club Age Class Time Behind School Name School Year
1st Joe Welham NOR M40 43:37      
2nd Ceri Renouf SOS W45 50:28 +6:51    
3rd Noreen Ives WAOC W65 53:00 +9:23    
4th Jenny Collyer SOS W70 55:21 +11:44    
5th Geraldine Russell SOS W75 57:50 +14:13    
Short Green standard time 65:26
6th Barbara George NOR W85 69:31 +25:54    
7th Alan Bedder NOR M75 72:31 +28:54    
8th Kevin + Meloney Dale IND   109:43 +66:06    

Light Green

Results

4km 35m

Pos Name Club Age Class Time Behind School Name School Year
1st Taylor Gooding SOS W12 48:28   Notely High 8
2nd Alesha Lowe SUFFOC W16 52:33 +4:05 Stowmarket High 11
3rd Tim Hall SOS M70 73:45 +25:17    
4th Charlotte Hawes IND   81:44 +33:16    
Light Green standard time 81:44
5th Robin Golding IND M60 82:49 +34:21    
6th Claire Clarke SUFFOC W50 95:51 +47:23    
  Edward + Jane Rufford IND   m4      
  Andy Stephens + Steph Page IND   m10-11      

Orange

Results

3.6km 35m

Pos Name Club Age Class Time Behind School Name School Year
n/c Oliver Prince SOS M14 22:23      
1st Ben Partridge SOS M14 38:36   Hedingham 9
2nd Glenn Horton SOS M55 42:50 +4:14    
3rd Pam Morgan IND W65 43:24 +4:48    
4th Joe Naughton + 2 IND   43:28 +4:52    
5th Laurence King IND M55 43:47 +5:11    
6th Amelie Patteson SOS W12 49:27 +10:51 Ramsey Academy 8
n/c Abigail Prince +1 SOS W12 53:48      
7th Janie Horton SOS W14 64:37 +26:01 Brentwood 10
Orange standard time 64:37
8th Humphrey Rea + 1 IND   68:43 +30:07    
9th Nathan Bailey IND M40 78:49 +40:13    
10th Thomas Walker SOS M14 80:13 +41:37 CCHSG 8
11th Orlando Costa IND M35 92:33 +53:57    
12th Sue Vine NOR W75 132:43 +94:07    
  George + Vanessa Thorpe IND   m3      

Yellow

Results

2.5km 15m

Pos Name Club Age Class Time Behind School Name School Year
1st Abigail Prince SOS W12 23:19   St Andrews 6
2nd Charlie Maule-Lidbury HAVOC M10 24:10 +0:51    
3rd James Clarke SUFFOC M10 26:45 +3:26 Barnardiston 5
4th Isaac Rosewell SUFFOC M8 27:21 +4:02 Hundon 4
Yellow standard time 34:59
5th Alexander Al-Rawi SUFFOC M12 39:18 +15:59    
6th Sophie Hough IND W6 76:39 +53:20    
7th Tom Hough IND M4 78:09 +54:50    
8th Jacqui + Mike Welham IND   80:19 +57:00    

White

Results

2.2km 15m

Pos Name Club Age Class Time Behind School Name School Year
1st Wilfy Wyatt + Brandon Morgan SUFFOC   16:24   Barnardiston 3
2nd Hugo Maule-Lidbury HAVOC M10 17:52 +1:28    
3rd Edward White SUFFOC M10 19:55 +3:31 Barnardiston 4
4th Lulu Gooding +1 SOS W7 23:41 +7:17 Notely Green Primary 3
5th Emma Rosewell SUFFOC W7 25:28 +9:04 Hundon 3
6th Hannah Constable-Simmonds +2 IND   38:50 +22:26    
7th Isaac Goldsworthy +1 NOR M5 77:26 +61:02    
White standard time 77:26