Results for Ickworth Park 2018 - 23-Sep-2018

...return to index

Course Results

Brown

Results

8km 130m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Andrew Stemp WAOC M21 45:16  
2nd Glen Richardson NOR M40 46:02 +0:46
3rd Neil Rosewell SUFFOC M40 49:40 +4:24
4th Robert Campbell WAOC M50 50:20 +5:04
5th Ian Hargreaves SOS M40 50:59 +5:43
6th Roderick Mansel SUFFOC M21 52:19 +7:03
7th Graham Pigott POTOC M35 53:43 +8:27
8th Richard Crabb RAFO M35 59:40 +14:24
9th Douglas McTurk HAVOC M21 59:54 +14:38
10th Lorant Farkas WAOC M40 61:20 +16:04
11th Gary Flynn HH M21 61:23 +16:07
12th Clive Wilkinson SUFFOC M55 62:34 +17:18
13th Paul Beckett HAVOC M55 64:18 +19:02
14th Daniel Cowley NOR M35 65:35 +20:19
Brown standard time 67:54
15th Rod Mansel SUFFOC M55 72:14 +26:58
16th John Clarke SUFFOC M50 74:22 +29:06
17th Michael Chopping RAFO M55 75:05 +29:49
18th Andrew Elliott SUFFOC M45 78:58 +33:42
19th Mary Narey IND W50 95:17 +50:01

Blue

Results

6.8km 120m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Dil Wetherill WAOC M50 44:34  
2nd Darren Cook SOS M45 46:19 +1:45
3rd James Price NOR M16 47:27 +2:53
4th Michael Muggeridge HAVOC M55 49:13 +4:39
5th Alex Wetherill WAOC M16 50:15 +5:41
6th Guy Lidbury HAVOC M45 50:25 +5:51
7th Sean Blanchflower WAOC M45 53:12 +8:38
8th Lizzie Rosewell SUFFOC W35 54:16 +9:42
n/c Barney Steventon-Barnes SUFFOC M14 54:25  
9th Bert Park SUFFOC M50 54:35 +10:01
10th Bronwen Mansel SUFFOC W20 54:56 +10:22
11th Paul Price NOR M55 58:32 +13:58
12th Chris Rampton WAOC M50 58:38 +14:04
13th Rini Hoogkamer NOR M55 58:54 +14:20
14th Alan Spidy NOR M50 58:59 +14:25
15th Peter Carlill NOR M60 59:09 +14:35
16th Chloë Cracknell SUFFOC W18 60:01 +15:27
17th Philip Halford SUFFOC M60 60:36 +16:02
18th Roger Parker NOR M60 62:14 +17:40
19th Philip Bartram NOR M45 62:32 +17:58
20th David Vinsen NOR M55 63:36 +19:02
21st Freya Askham SMOC W40 63:55 +19:21
22nd Colin West SOS M60 64:48 +20:14
23rd Michael Bickle WAOC M70 64:54 +20:20
24th Ian Byrne SMOC M60 65:27 +20:53
Blue standard time 66:51
25th Rachael Harrison SUFFOC W21 67:37 +23:03
26th Helen Bickle WAOC W35 73:15 +28:41
27th Rachel McTurk HAVOC W21 75:13 +30:39
28th Dale Bennett HAVOC M50 83:12 +38:38
29th Kurt Bullock SUFFOC M40 85:01 +40:27
30th Jennifer Lau SUFFOC W21 103:41 +59:07
  Paul Rushmer SMOC M50 m9  

Green

Results

4.8km 85m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Martin Hore SUFFOC M65 45:28  
2nd Louise Walker SUFFOC W50 46:26 +0:58
3rd Richard Bonnett BAOC M60 49:05 +3:37
4th Ian Shephard NOR M65 49:28 +4:00
5th Chris Shaw HAVOC M65 51:23 +5:55
6th Sally Wilkinson SUFFOC W50 52:39 +7:11
7th Sue Hartley WAOC W60 53:09 +7:41
8th Gillian Hanson HH W50 53:37 +8:09
9th Roman Kotecky OD M65 54:02 +8:34
10th Derry Kelleher NOR M65 54:07 +8:39
11th Janet Cronk WAOC W60 54:20 +8:52
12th Jeffrey Patteson SOS M40 54:39 +9:11
13th Helen Nisbet SMOC W55 55:04 +9:36
14th Ian Smith WAOC M60 55:32 +10:04
15th Garry Parmenter HAVOC M70 55:35 +10:07
16th Kim Eden NOR W60 56:30 +11:02
17th Katharine Bartram NOR W45 56:31 +11:03
18th Owen Warnock NOR M60 56:48 +11:20
19th Tim Eden NOR M65 56:57 +11:29
20th Simon Brockington IND M45 56:59 +11:31
21st John Collyer SOS M70 57:07 +11:39
22nd Chris Childs SOS M70 59:46 +14:18
23rd Peter Lund WAOC M55 64:29 +19:01
24th Colin Butler SUFFOC M65 65:01 +19:33
25th Lyn West SOS W60 66:23 +20:55
26th Rachel Thomas SMOC W60 68:05 +22:37
Green standard time 68:12
27th Helen Hague WAOC W45 69:34 +24:06
28th Andy Gass IND M70 70:18 +24:50
29th Barbara Beckett HAVOC W60 78:46 +33:18
30th Matthew Clarke SUFFOC M18 81:25 +35:57
31st Margaret Moody SUFFOC W50 81:26 +35:58
32nd Rodney Freeburn NOR M80 81:59 +36:31
33rd Anthony Biggs HAVOC M65 87:19 +41:51

Short Green

Results

3.5km 65m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Roger Hargreaves KERNO M70 35:03  
2nd Judith Wetherill WAOC W50 39:35 +4:32
3rd Ros James SMOC W55 40:11 +5:08
4th Noreen Ives WAOC W65 40:36 +5:33
5th Jenny Collyer SOS W70 42:25 +7:22
6th John Harris WAOC M70 50:21 +15:18
Short Green standard time 52:35
7th Hazel Bickle WAOC W65 53:35 +18:32
8th Elsie Hargreaves KERNO W70 57:47 +22:44
9th Alison Crabb RAFO W35 65:30 +30:27
10th Patrick Chapman NOR M75 67:23 +32:20
11th Ruby Campbell CHIG W80 84:58 +49:55
  Robin Campbell CHIG M80 m7-9  

Light Green

Results

3.8km 70m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Barney Steventon-Barnes SUFFOC M14 29:26  
2nd Ben Clarke SUFFOC M14 35:44 +6:18
n/c Theo Steventon-Barnes SUFFOC M12 43:27  
3rd David Pooley NOR M60 44:34 +15:08
4th Alison Cracknell SUFFOC W50 46:08 +16:42
5th Alesha Lowe SUFFOC W14 47:47 +18:21
Light Green standard time 47:47
6th Milly Askham SMOC W14 49:08 +19:42
7th Claire Clarke SUFFOC W50 50:00 +20:34
8th Catherine Curtis WAOC W50 58:17 +28:51
9th Julie Price + David Cannell NOR   73:44 +44:18
10th Steven + Christine Sim IND   89:59 +60:33

Orange

Results

3.6km 55m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Oliver Prince SOS M12 27:11  
2nd Theo Steventon-Barnes SUFFOC M12 30:50 +3:39
3rd Ola Anderson + Zak Watt IND   44:05 +16:54
4th Jane Patteson SOS W40 45:49 +18:38
Orange standard time 45:49
5th Kirsty Boyd +3 IND   73:33 +46:22
6th Katherine + Lysander Wedderburn IND M10 99:05 +71:54
7th Jo + Shaun Rackham IND   123:53 +96:42

Yellow

Results

2.3km 30m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Taylor Gooding SOS W12 16:23  
2nd Abigail Prince SOS W10 18:20 +1:57
3rd Olivia Radcliffe IND W10 20:40 +4:17
4th Amelie Patteson SOS W12 22:55 +6:32
5th Charlie Maule-Lidbury HAVOC M8 24:06 +7:43
Yellow standard time 24:35
6th Kingsley + William Reavell IND   28:58 +12:35
7th Aileen Butler SUFFOC W70 60:53 +44:30

White

Results

1.7km 15m

Pos Name Club Age Class Time Behind
1st Daniel Pigott POTOC M10 12:01  
2nd Isaac Rosewell SUFFOC M7 12:39 +0:38
3rd Isabelle + Jenny Reavell IND   16:28 +4:27
4th Marcus Richardson +1 NOR M7 16:45 +4:44
5th Emma Rosewell SUFFOC W6 18:21 +6:20
6th Greta + Ben Holland IND W10 19:56 +7:55
7th Luke + Annika Richardson NOR M3 25:46 +13:45
8th Massey Family SUFFOC M4 33:29 +21:28
White standard time 33:29